Search
Close this search box.

PRIESVITNÉ LETNÉ

Ďalšou skorou starou ovocnou odrodou, ktorú pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne a ktorú by sme vám radi predstavili je

Asi najznámejšia skorá odroda jabĺk. Stretnúť sa s ňou môžete aj pod názvami: Jakubka, Priesvitné žlté, či Jánovka. V zahraničí je známa aj pod názvami: White Transparent, Valge klaarõun (estonsky), Popierinis (litevsky), Weisser Klarapfel, Durchsichtiger Sommerapfel, Papierówka Letnia, Charlottenthaler, Grand Sultan, Jakobiäpfel a pod mnohými ďalšími názvami.

Ide o veľmi starú odrodu, ktorej pôvod treba hľadať v Pobaltí. Vo východnej Európe a Škandinávii sa odroda rýchlo udomácnila. Už v 18. storočí známy švédsky básnik Carl Michael Bellman (1740-1795) spomína tieto jablká v svojej básni.
Pre zvyšok sveta ju spopularizovala ovocná škôlka Wágner z Rigy v polovici 19. storočia.

Plodí stredné až veľké plody (cca 100 – 220 g) kužeľovitého až guľovitého tvaru s miernym rebrovaním. Dužina je jemná, veľmi šťavnatá, sladko-kyslá, bielej až jemno nezelenanej farby. Šupka je mäkká, hladká, lesklá s voskovitým nádychom s početnými zelenošedými lenticelami. Počas dozrievania prechádza zo svetlozelenej, cez zeleno-bielej až žltkastej farby (prezreté). Jablká začínajú dozrievať v druhej polovici júla, na čo odkazuje aj pomenovanie Jakubky. Odporúča sa zbierať svetlejšie plody. V prípade oneskoreného oberania je dužina sypká. Po zbere plody vydržia maximálne 14 dní.

Strom má mohutnú pyramídovú až guľatú korunu a dorastá do výšky cca 6 metrov. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto dobre, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň, pričom vyžaduje občasný redukčný rez.

Odroda je nenáročná na pestovanie a pôdu. Uprednostňuje slnečné stanovisko chránené pred vetrom s dostatočnou vlhkosťou. Je však citlivá na meď.

Vzhľadom na krátku trvácnosť plodov, je možné ich použiť predovšetkým na priamu konzumáciu, či muštovanie.

Asi nie každého nadchne pestovanie tejto letnej odrody jabĺk. V prípade, že máte v záhrade dostatok miesta nie je čo riešiť. Ak však stále váhate, možno vás presvedčia výhody a nevýhody jej pestovania. Prečo teda pestovať Priesvitné letné? Výhodou je:

  • vysoká odolnosť voči mrazu
  • vysoká odolnosť voči rakovine
  • strednú voči chrastavosti
  • veľmi skoro po zasadení nastupuje do plodivosti
  • ide o vynikajúceho opeľovača
  • nenáročnosť na biotop a klimatické podmienky

Medzi hlavné nevýhody patrí:

  • slabá odolnosť voči múčnatke
  • krátka životnosť plodov po dozretí (čo iné by sme aj od letnej odrody očakávali?)
  • nevhodné na prepravu

Ak si chcete zasadiť túto vynikajúcu letnú odrodu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrým opeľovačom pre túto odrodu je: Ananásová reneta, Baumannová reneta, Bernské ružové, Charlamowski, James Grieve či Jonathan.

V prípade, že ste sa už rozhodli, ešte jedna rada na záver. Pravidelnosť bohatej úrody podporíte nie len rezom, ale aj prebierkou. Zároveň tým predchádzate otláčaniu a kazeniu plodov a podporujete aj ich veľkosť.

(JS)

EN