SUDETSKÁ RENETA

V rámci seriálu o Malokarpatských ovocných stromoch, resp. starých odrodách ako ďalšiu predstavujeme starú Českú / Moravskú odrodu jablone. Patrí medzi tzv. zimné odrody.

Ak ste už na túto jabloň narazili, možno ju poznáte aj pod niektorým s jej ďalších pomenovaní: Jesenická reneta, Reinette de Sudetes, Reneta Sudecka, Sudeten Renette

Pri tejto odrode sa zvyčajne uvádza, že bola vyšľachtená v 19. stor. v zámockej záhrade Žerotínov v Bludově na severnej Morave. Na žiadosť grófa Karola str. zo Žerotína ju vypestoval zámocký záhradník Ján Marek skrížením odrôd Ananásová reneta x Kanadská reneta x Parkerovo x Gdanský hranáč. Dôvodom bola posadnutosť grófa ananásovou renetou, ktorá však v danom regióne trpela na rakovinu. Známy je aj vyšľachtením odrody Bludovská Marková reneta.

Plodí stredné až veľké plody, guľovitého až kužeľovitého tvaru. Vyznačujú sa stredne tuhou, šťavnatou, krehkou dužinou so sladko navinutou korenistou chuťou. Pri dlhšom skladovaní je dužina zrnitá. Farba dužiny je žltozelená.

Šupka je stredne tuhá, suchá až drsná, neskôr mastná až lepkavá. Počas dozrievania mení farbu zo zelenej, na žltozelenú s červeným mramorovaním. Na slnečnej strane výrazne červené. Na povrchu sú výrazné biele lenticely. Stopka je krátka, hnedá a drevnatá.

Zber plodov sa realizuje od začiatku októbra. Neskorší zber skracuje trvanlivosť jabĺk. Preto sa nemajú nechať úplne dozrieť a vyfarbiť na strome. Konzumne dozrievajú v priebehu novembra a januára a pri vhodnom uskladnení vydržia do marca až júna.

Strom dorastá do výšky cca 6 – 8 metrov a má mohutnú, bujnú, plocho guľovitú až kužeľovitú korunu. Plodiť začína veľmi neskoro až v 4 – 5 roku po vysadení. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto dobre, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m. Uprednostňuje výživnú pôdu a vlhkú pôdu. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň. Je nenáročný na pestovanie.

Ak vás táto odroda zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Jablká sa používajú sa na priamu konzumáciu, ale tiež na varenie, pečenie, zaváranie, muštovanie a sušenie.

V prípade, že ešte stále váhate, pridávam aj výhody a nevýhody pestovania. Medzi výhody ktoré vás možno presvedčia patrí:

  • vysoká odolnosť voči mrazu, a to aj v kvete,
  • vysoká pravidelná úroda
  • skorý nástup do plodnosti
  • dobrý opeľovač
  • vhodná na prepravu, odoláva otlakom
  • vhodná do líniových výsadbieb

Tak ako väčšina ovocných stromov aj Sudetská reneta má svoje mínusy. Medzi tie patrí:

zlý opeľovač

  • nižšia kvalita plodov
  • veľmi náchylná na chrastavitosť a múčnatku
  • mastná šupka

Ak si chcete zasadiť Sudetskú renetu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrým opeľovačom pre Sudetskú renetu je: Coxová reneta, James Grieve, Ontario, Parména zlatá zimná, Priesvitné letné atď.

Zasadením jablone, alebo akéhokoľvek iného ovocného stromu sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.

(JS)

EN