
V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme starú anglickú zimnú odrodu jablone, patriacu do kategórie, ktorej ľudovo hovoríme „kožovky, koženky,…“.
Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. Parkerovo zimné, Peppin gris de Parker, Sanct Nicolas Reinette
Jadernáč Parkerův, Parker’s Pepping, Parker’s Sämling, Prasomila Parkeriana, Parker’s grauer Pepping, Parker pepinge, Mela salvatica du Parker, Pomme Parker, Brokers Pippin, Pippin gris de Parker, Spencers Pippin, Reinette grise de Pfaffenhofen, Parkers grauer Pepping a iné.
Ide o starú odrodu pochádzajúcu z Anglicka, kde bolo vyšľachtené v druhej polovici 17. storočia pod záštitou Londýnskej záhradníckej spoločnosti a pomenované po Sira Williama Parkera.
Plody sú malé až stredné, súmerné, guľovité až sploštené. Váha plodov je od 100 – 150 g. Dužina je jemná, tuhá, šťavnatá, sladká, korenistá, jemne renetovitá, nazelenalá, na vzduchu hnedne. Šupka plodov je tenká, jemná, matná, drsná, hrdzavá, zeleno-žltá, neskôr šedo-zlato-žltá (bronzová) s jemnými, nevýraznými lenticelami. Na slnečnej strane cez hrdzu presvitá hnedo-oranžové líčko. Stopka je stredne hrubá, zapustená v hlbokej a úzkej jamke.
Plody sa zbierajú najskôr koncom októbra (inak vädnú), konzumne dozrievajú v decembri a uskladnené vydržia do apríla až júna.
Strom rastie v mladosti intenzívne, má mohutnú, vysokú, guľovitú, rozložitú ale nie veľmi hustú korunu. Dorastá do výšky 6 – 8 metrov. Vyžaduje vlhšiu a chladnejšiu, záveternú polohu. V Malých Karpatoch sa mu relatívne dobre darí, keďže dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 450 m.n.m.. Do plodivosti nastupuje v 5 až 6 roku. Úroda je pravidelná a vysoká.
Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Vyžaduje častý zmladzovací rez.
Ak vás Parkerovo zaujalo a uvažujete o jeho pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu, sušenie, výrobu vína a skladovanie.
Medzi výhody tejto odrody patrí:
- vysoká odolná voči mrazom v dreve a aj kvete
- dobrý opeľovač
- vysoká odolnosť voči chrastavitosti
- vysoko úrodná odroda
Nevýhodou je:
- citlivosť plodov na otlak
- náročnosť na hnojenie
- náchylnosť na hnitie
Ak si chcete zasadiť Parkerovo, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.
Dobrými opeľovačmi pre Parkerovo sú: Gdanský hranáč, Adersleberský kalvil, Antonovka, Báthské, Bismarkovo, Čistecké lahôdkové, Coxová reneta, Zvonkové, Granny Smith, James Grieve, Jonathan, Landsberská reneta, Priesvitné letné, Zelené Rhodeislandské, Červené Štetínske, Signe Tillisch a ďalšie.
Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)