
V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme veľmi starú Anglickú zimnú odrodu jablone
Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. London Pippin, Londýnský jadernáč, Norfolské, Lounden Peppen, Pomme de Londres, Pepin de Londres, Pepinka londýnská, Bastard Calvill, Calville du Haire, Calville du Boi, Citron d’Hiver, Five Crowned Pippin, Grosse Reinette aus London, New London Pippin, Calville du Roi, Five Crown, Five?Crowned Pippin, Galibro Pippin, London, London Golden Pippin, Old London Pippin, Royal Somerset, White London Pippin, White Pippin, Calville de Londres, Calville de Stafa, Grune Englischer Calvill, Jadernač Londýnsky, Kalvil Jioltii, Kalvil korolevskii, Selvatica di Londra, Statner Calviller, Werderscher Kalvill, Winter Citronenapfel a iné.
Ide o veľmi starú odrodu pochádzajúcu z Anglicka z Mr. Prace v Brentmarchu v grófstva Norfolk. Prvá písomná zmienka o tejto odrode je z roku 1580.
Plody sú stredné až veľké, súmerne guľovité s piatimi výraznými vystúpenými rebrami. Váha plodov je od 180 – 300 g. Dužina je pevná, tuhá, šťavnatá, sladká až sladko-kyslá, korenistá, jemnozrnná, žltavo-biela, na vzduchu nehnedne. Šupka plodov je jemná, pružná, hladká, polomastná, sivo-zelená, neskôr citrónovo-žltá s bledými lenticelami. Na slnečnej strane býva zlatožltá s červeným líčkom. Stopková jamka je hlboká a široká a lúčovito hrdzavá. Stopka je dlhá, tenká a hnedá.
Plody sa zbierajú od začiatku októbra (skôr otrhané plody nevädnú, ale nikdy nezožltnú), konzumne dozrievajú v decembri až januári a uskladnené vydržia do marca až apríla.
Strom rastie slabšie, má plocho-guľovitú, neskôr ovisnutú korunu. Dorastá do výšky 6 – 8 metrov. Vyžaduje teplú, záveternú polohu a kvalitnú, úrodnú, primerane vlhkú pôdu. V Malých Karpatoch sa mu relatívne dobre darí, keďže dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 450 m.n.m.. Do plodivosti nastupuje veľmi skoro, a to už v 2 až 4 roku po vysadení. Úroda je stredná až vysoká a polopravidelná.
Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Vyžaduje sporadický zmladzovací rez.
Ak vás Londýnske zaujalo a uvažujete o jeho pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu, skladovanie, varenie, muštovanie a ako krmivo.
Medzi výhody tejto odrody patrí:
- vysoká odolná voči mrazom v dreve a aj kvete
- vysoká rodivosť
- dobrý opeľovač
- jablka dobre držia na strome (aj vo vetre)
Nevýhodou je:
- v zime niekedy začnú plesnivieť jaderníky a od nich sa kazia celé plody
- slabá odolnosť voči múčnatke a chrastavitosti
- v premočenej pôde trpí na rakovinu
Ak si chcete zasadiť Londýnske, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.
Dobrými opeľovačmi pre Londýnske sú: Parména zlatá zimná, Krasokvet žltý, Hviezdnatá reneta, Borovinka, Early McIntosh, Mazánkov zázrak, Kožená reneta jesenná, Braeburn, Cherry Cox´s, Princ Albert, Spartan a ďalšie.
Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)