
V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme hrušku ktorú sme objavili v minulom roku a hneď na viacerých lokalitách. Hovoríme tu o starej zimnej odrode známej ako
Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. Jungfrau von Orleans, Johanka z Arku a iné.
Ako je napísané v úvode, ide o starú odrodu pôvodom z Francúzska. Vyšľachtil ju Arsenne Sannier z Rouene a predstavil v r. 1885. Ide o kríženca odrôd Dielová maslovka a Dekanka Robertová.
Plody sú stredné až veľké, hruškovitého tvaru, niekedy čiastočne hrboľatá, s výrazne vydutým bruchom. Váha plodov je od 180 – 500 g. Dužina je stredne tvrdá, jemná, veľmi šťavnatá, sladká s jemnou kyslosťou, korenistá, žlto-biela. Šupka plodov je mierne drsná, lesklá, zelená, neskôr svetlo-žltá. Niekedy sa v čase dozrievania javia ako mierne začervenalé. Na povrchu sú výrazné hnedé lenticely. Hrdza ja povrchu sa takmer vôbec nevyskytuje.
Plody sa zbierajú v októbri až novembri, konzumne dozrievajú v novembri a uskladnené vydržia do januára až marca.
Strom rastie v mladosti intenzívne, vytvára širokú, kužeľovitú korunu, ktorá je neskôr ovisnutá. Dorastá do výšky 6 – 8 metrov. Je nenáročný na pestovanie. Toleruje širokú škálu lokalít. Najviac mu však vyhovujú slnečné až polotienisté polohy. Neznáša však premočenú a studenú pôdu. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 400 m.n.m.. Do plodivosti nastupuje v 5 až 6 roku, pričom plodivosť je stredne vysoká a pravidelná. Je vhodná aj ako solitérna výsadba vo voľnej krajine, či na líniovú (alejovú) výsadbu.
Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Vyžaduje občasný zmladzovací rez.
Ak vás Jeanne d´Arc zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu, sušenie, varenie, zaváranie, pečenie a muštovanie.
Medzi výhody tejto odrody patrí:
- vysoká odolná voči mrazom v dreve a aj kvete
- vysoká odolnosť voči múčnatke
- dobrý opeľovač
- vysoká odolnosť voči opadávaniu plodov vplyvom vetra
Nevýhodou je:
- stredná odolnosť voči chrastavitosti
Ak si chcete zasadiť Jeanne d´Arc, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.
Dobrými opeľovačmi pre Jeanne d´Arc sú: Dekanka Robertová, Hardyho, Konferencia, Williamsová, Dekanka júlová, Williamsová červená, Hardepontová, Charneuská, Generál Leclerk, Guyotová, Avranšská, Krassanská a iné.
Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)