
V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme starú Nemeckú zimnú odrodu jablone
Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. Harberts Renette, Reinette Harbert, Reneta Harbertova, Harberťs Reinette, Harberts-Renette, Reneta Harberta, Harberťs Rambour Reinette, Harberťs Reinettenartige Rambour, Reinette Herberg, Harberťs reinettenartiger Rambour, Harbert renetje, Reinette Herberg, Harbert’s Reinette, Harberts Reinette, Harbert’s reinettenartiger Rambour, Königsapfel a iné.
Ide o starú odrodu pochádzajúcu z Nemecka. Náhodný semenáčobjavený na začiatku 19. storočia. Už v roku 1828 ju vo Vestfálsku rozširoval Carl L. A. M. Harbert. Z tejto odrody bola vyšľachtená aj známa odroda Viliamovo (Kaiser Wilhelm).
Plody sú stredné až veľké, široko-plocho-kužeľovité, najširšie pri stopke, mierne rebrované. Váha plodov je od 180 – 280 g. Dužina je hustá, jemná, mäkká, šťavnatá, sladká až sladko-kyslá, jemne voňavá, korenistá a žltkastá. Šupka plodov je jemná, hladká, suchá, málo lesklá, zeleno-žltá, neskôr žltá až zlato-žltá s tmavočerveným, mramorovaným prípadne slabo pruhovaným líčkom. Lenticely sú výrazné a červené. Stopková jamka je lúčovito hrdzavá. Stopka je tenká a len mierne vytŕča zo stopkovej jamky. Kališná jamka je mierne rebrovaná.
Plody sa zbierajú v októbri, konzumne dozrievajú v novembri až decembri a uskladnené vydržia do januára až marca.
Strom v mladosti rastie bujne, má vysokú a širokú korunu. Dorastá do výšky 6 – 10 metrov. Vyžaduje chránenú, záveternú polohu a kvalitnú, výživnú, vápenatú pôdu. V Malých Karpatoch sa mu relatívne dobre darí, keďže dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m.. Do plodivosti nastupuje neskoro, a to v 7 až 9 roku po vysadení. Úroda je vysoká a nepravidelná.
Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Vyžaduje sporadický redukčný rez, pričom každý hlbší rez oneskoruje plodenie.
Ak vás Harbertová reneta zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu, varenie, muštovanie, sušenie.
Medzi výhody tejto odrody patrí:
- vysoká odolná voči mrazom v dreve a aj kvete
- odolnosť plodov voči otlakom
- stredná odolnosť voči chrastavitosti a múčnatke
Nevýhodou je:
- zlý opeľovač
- náchylnosť na mäknutie plodov
- slabá odolnosť voči rakovine vo vlhkých, nepriepustných pôdach
- náchylnosť na praskanie
Ak si chcete zasadiť Harbertovú renetu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.
Dobrými opeľovačmi pre Harbertovú renetu sú: Parména zlatá zimná, Priesvitné letné, Ananásová reneta, Ušľachtilé žlté, Admirál, Cár Alexander, Malinové Jesenné a ďalšie.
Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)