Predstavujeme vám starú škandinávsku odrodu, ktorá je známa ako krajinné jablko Södermanlandu.
Ak ste už na túto výnimočnú jabloň narazili, možno ju poznáte pod niektorým s jej ďalších pomenovaní: Åkerö, Aakero, Akera, Akero galsaplple, Akero-apple, Akeroaeble, Akeroapfel, Akeroaple, Akeroglasaplen, Apfel von Akero, Okera, Okere, Schmidt’s Junkerapfel, Schmidts Junkerapfel. S najväčšou pravdepodobnosťou však o Akero počujete prvý krát.
Ide o veľmi starú odrodu. Prvý krát sa spomína vo Švédsku v 18. storočí. Dodnes sa však vedú spory o jej skutočnom pôvode. Najstarší výskyt je spojený so zámkom Åkerö, ktoré sa nachádza južne od Štokholmu. Práve tu rastie najstarší strom tejto odrody. Svoje pomenovanie dostalo v roku 1858 od pomologa Olofa Enerotha.
Plodí stredne veľké plody nepravidelného až vajcovitého tvaru s typickým výčnelkom pri stopke. Šupka je hladká a počas dozrievania mení farbu zo svetlozelenej, cez žltkastú, až do bledoružovej, pričom na povrchu je jemné červené žilkovanie.
Plody sa vyznačujú stredne tuhou, veľmi šťavnatou, jemnou dužinou s vynikajúcou navinutou sladko-korenistou chuťou. Plody sa zbierajú v priebehu septembra až v prvej polovici októbra. Konzumne dozrievajú v októbri až decembri. Vhodne uskladnené vydržia až do apríla. Úroda je pravidelná.
Strom dorastá do výšky cca 8 metrov a má mohutnú, hustú, kužeľovitú korunu. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto dobre, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 800 m.n.m. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň. Je nenáročný na pestovanie. Uprednostňuje slnečné stanovisko a teplejšie južné polohy chránené pred vetrom s kvalitnými, na živiny bohatými, vzdušnými pôdami. Jej výskyt v Malých Karpatoch bol k dnešnému dňu zaznamenaný len na jedinej lokalite.
Ak vás táto švédska odroda zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Plody majú univerzálne využitie. Je možné ich použiť na sušenie, zaváranie, výrobu džemu, muštovanie, skladovanie, varenie, pečenie a predovšetkým na priamu konzumáciu.
V prípade, že ešte stále váhate, pridávam aj výhody a nevýhody pestovania. Prečo pestovať Akero? Medzi výhody ktoré vás možno presvedčia patrí:
- vysoká odolnosť voči mrazu, a to aj v kvete,
- jablká nevädnú a nehnijú,
- vysoká plodivosť,
- vysoká odolnosť voči chrastavitosti a múčnatke,
- dobrý opeľovač.
Tak ako väčšina ovocných stromov aj Akero má svoje mínusy. Nevýhodou je:
- počas dozrievania jablká silne padajú,
- potreba pravidelného rezu.
Ak si chcete zasadiť Akero, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrými opeľovačmi pre Akero sú: Ananásová reneta, Antonovka, Baumanová reneta, Cár Alexander, Jonathan, Landsbergská reneta.
Zasadením jablone, alebo akéhokoľvek iného ovocného stromu sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)
Foto: litografia Henriette Sjöberg (1842–1915).