Search
Close this search box.

DEKANKA ZIMNÁ

V ďalšej časti seriálu o Malokarpatských ovocných stromoch, resp. starých odrodách, vám predstavujeme starú – zimnú odrodu hrušky belgického pôvodu, ktorá sa považuje za jednu z najlepších zimných odrôd.

Dnes už veru nie tak bežná stolová odroda. Nás však potešilo, že sme na ňu pri túlaní vinohradmi, záhradami Malokarpatského regiónu narazili. Krásny strom a ešte krajšie a chutnejšie plody.

Je možné, že o tejto hruške počujete prvý krát. Možno ju však poznáte pod iným názvom zaužívaným u nás, či v zahraničí: Kamenica, Kaménka, Trdka, Winter dechantsbirne, Doyenné d’hiver, Dziekanka zimowa, Grüne Winter Herren Birne, Anglaise, Komisovka, Paddington, Winter Dean a iné.

Ako je napísané v úvode, ide o starú belgickú odrodu, prvý krát opísanú v polovici 18. storočia. Nájdená mala byť v kapucínskom kláštore v Louvain.

Plody sú veľké, nepravidelne kužeľovité s váhou až do 700 g. Stopka je krátka a dobre drží aj vo vetre. Dužina je žltkasto-biela, veľmi šťavnatá, muškátová. Šupka plodov je hladká, pevná, lesklá, pri zbere zelená, pri plnej zrelosti žltozelená, na slnečnej strane hnedočervené líčko, povrch je pokrytý hrdzavými lenticelami. Plod má výraznú stopkovú jamku. U kalicha a stopky je povrch často hrdzavo kožovitý.

Plody sa zbierajú od polovice októbra, konzumne dozrievajú od novembra do januára a uskladnené vydržia do marca.

Strom v mladosti rastie bujne. Dorastá do výšky 6 metrov. Koruna je kužeľovitá neskôr guľovitá a hustá. Je nenáročný na pestovanie. Uprednostňuje slnečné a teplé stanovisko, Odroda je vhodná do vinohradníckych polôh. Rodí skoro po výsadbe, zhruba už od 5 roku, plodivosť je pravidelná a veľká. Dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 250 m.n.m.

Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň, pričom hlavne v mladosti vyžaduje sporadický redukčný rez.

Výskyt Dekanky zimnej je dnes v Malých Karpatoch zriedkavý.

Ak vás Dekanka zimná zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa predovšetkým na priamu konzumáciu, varenie, pečenie a kompótovanie.

Medzi výhody tejto odrody patrí:

  • plody dobre držia na strome a vietor ich nezhadzuje
  • vysoká odolnosť voči mrazu a to aj v kvete
  • pravidelná a bohatá plodivosť
  • patrí medzi najkvalitnejšie dezertné hrušky
  • odolná voči otlakom a preto vhodná na prepravu
  • výborný opeľovač

Nevýhodou je:

  • predčasne zbierané plody vädnú
  • v nevhodných polohách a pôdnych podmienkach sú plody trpké a sypké
  • stredná odolnosť voči chrastavosti, múčnatke a rakovine

Ak si chcete zasadiť túto hrušku, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka. Dobrými opeľovačmi pre Dekanku zimnú sú: Boscová fľaša, Williamsová, Konferencia, Lucasová a Clappová.

Jej zasadením sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.

(JS)

EN