Search
Close this search box.

NA PRVOM MIESTE BOH A POTOM HUDBA A SKAUTING – DR. JOZEF HLAVATÝ

História našej obce je popretkávaná pôsobením viacerých významných osobností. Na sklonku svojho verejného kňazského účinkovania bola naša obec pôsobiskom významnej osobnosti Slovenska a Slovenského skautingu – prof. Doctr. relig. Jozefa Hlavatého – kňaza, hudobného pedagóga a kritika, esejistu, muzikológa, skauta.

Keďže si v týchto dňoch pripomíname 125. výročie jeho narodenia, radi by sme uviedli aspoň pár faktov o živote a pôsobení tejto osobnosti.

Prof. Doctr. relig. Jozef Hlavatý, * 1.4.1898, Šaľa – † 6.5.1966 Šaľa. Po skončení gymnázia a dôstojníckej školy bol v roku 1916 poslaný na taliansky front. V povojnovom období študoval teológiu v Trnave a v Nitre. Po štúdiách teológie bol v r. 1922 vysvätený za kňaza. Následne pokračoval v dvojročnom štúdiu hudobnej vedy v Ríme na Instituto di Musica Sacra.

Po návrate na Slovensko pôsobil ako kňaz na viacerých miestach a obciach (Trnava, Šúrovce, Bratislava, Horné Orešany, Trstín, Trnovec nad Váhom).

Začiatkom 30. rokov 20. storočia zastával funkciu riaditeľa ústavu Notre Dame v Bratislave, kde vyučoval náboženstvo. Od roku 1938 pôsobil ako ústredný inšpektor pre vyučovanie náboženstva v ľudových školách.

Ako profesor náboženstva a cirkevnej hudby pôsobil na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte, kde prednášal gregoriánsky chorál a estetiku.

Neskôr pôsobil aj na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave, z ktorej časom vzniklo konzervatórium, kde bol predsedom skúšobnej komisie pre organistov.

Prispieval do novín Slovák najmä recenziami operných predstavení v bratislavskom Národnom divadle.

V medzivojnovom období bol uznávaným muzikológom a hudobným kritikom. Napísal vyše 200 článkov a statí z hudobného života. V slovenskom rozhlase mal vlastnú reláciu venovanú hudobnej tvorbe a prezentácii hudobných diel.

Vydal viacero spevníkov ľudových piesní.

Aktívne ovládal 10 jazykov, venoval sa fotografovaniu, študoval matematiku, zaujímal sa o bezdrôtovú telegrafiu, prispieval do viacerých novín a časopisov, písal divadelné hry a krátku prózu pre deti.

Bol tvorcom učebnice náboženstva pre katolícke školy, ktorú vydal Spolok sv. Vojtecha v Trnave.

Dlhé roky sa venoval formovaniu Slovenského katolíckeho skautingu. Stal sa jeho náčelníkom a krajinským veliteľom. Vytvoril hymnu slovenských katolíckych skautov „Hor sa, skauti”. Prispieval do časopisu Skaut, ktorý sám redigoval. V roku 1932 zorganizoval 1. skautské jamboreé na Slovensku a vydal spevník skautských piesní pod názvom „Takto si my spievame.“

V našej obci pôsobil od roku 1950 až do odchodu na dôchodok v roku 1960. Prišiel k nám v dobe, ktorá nepriala náboženskému rozvoju a ani skautingu, ktorý bol v tom čase už zakázaný.

Dnešní seniori (a mladšie ročníky aspoň z počutia) si určite spomenú na jeho pôsobenie. Možno by sme pri spomienkach zistili, že v tichosti a tajnosti vychovával aj hornoorešanskú mládež podľa skautských ideálov.

(JS)

EN