Search
Close this search box.

HORNOOREŠANEC, KTORÉMU UČAROVALI DIVADELNÉ DOSKY

prvý zľava Ján Hečko a tretí jeho brat Augustín Hečko

Dnes si pripomíname 40. výročie úmrtia nášho rodáka Jána Hečka (* 8. 2.1910, Horné Orešany, Rakúsko uhorská monarchia – † 25. 2.1983 Martin, ČSSR), športovca a športového činovníka, ale predovšetkým divadelného a filmového herca.

Ochotníckemu divadelnému umeniu sa Ján Hečko upísal pred viac ako 100 rokmi. Začínal ako nadšený ochotník v amatérskom divadelnom súbore v rodnej obci. V roku 1936 odišiel pracovať do Bratislavy do poštových technických služieb. Na divadlo však nezabudol. Naopak naďalej žil divadlom a pre divadlo. Popri práci hrával v Štefánikovom dramatickom krúžku miestneho odboru Matice Slovenskej v Bratislave a v súbore Poštár.

V roku 1948 bolo založené Dedinské divadlo a na základe úspešného konkurzu sa stal jeho členom. Svoje herecké schopnosti však najviac uplatnil v Martine, kde bol od roku 1950 členom Armádneho divadla a neskôr Divadla SNP. Na divadelných doskách pôsobil až do roku 1976 kedy odišiel do dôchodku. No aj naďalej už ako dôchodca hosťoval v divadle, a to až do roku 1980.

Okrem pôsobenia na divadelných doskách sa predstavil aj v 12 celovečerných filmoch napr. Pole neorané (1953), Drevená dedina (1954), Smrť Pavla Duchaja (1969), Stretnutie (1975).

Cez to všetko, že sa prepracoval medzi popredných slovenských divadelných a filmových hercov a trvalo žil v Martine, na rodnú obec a rodinu nikdy nezanevrel a rád sa sem vracal.

(JS)

fotografia: súkromný archív (prvý zľava Ján Hečko a tretí jeho brat Augustín Hečko)

EN