MALINOVÉ HOLOVOUSKÉ

V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, predstavujeme ďalší tohtoročný úlovok. Konkrétne starú, zimnú odrodu jablone českého pôvodu.

Veru nie tak bežná odroda. V Malých Karpatoch sa nám podarilo nájsť zatiaľ len jeden strom tejto odrody. 

Ak ste už na túto jabloň narazili, možno ju poznáte aj pod niektorým s jej ďalších pomenovaní: Framboise de Holovousy, Himbeerapfel von Holovousy, Himbeerapfel von Holovaus, Himbeerapfel von Holovousy, Holovouský malináč, Malina, Malinówka z Holovous, Holovouské malinové, Maliňata, Malinové jablko, Malináč holovouský, Jablko malinové z Holovous, malinové Hořické, Jablko malinové Holovouské, Malina, Roter Winterkalville von Jaromer atď.

Pri tejto odrode sa uvádza, že pochádza z Česka, konkrétne z Holovous v Podkrkonoší, kde sa spomína už v 18. storočí.

Plodí stredné až veľké plody, guľovitého, mierne rebrovaného tvaru so závalom pri stopke s váhou až od 120 do 220 g. Plody sa vyznačujú tuhou, krehkou, veľmi šťavnatou a sladkou dužinou s malinovými tónmi. Farba dužiny je nazelenslá, neskôr žltkastá a pod šupkou naružovelá. Šupka je tuhá, lesklá, hladká, mastná a osrienená. Počas dozrievania mení farbu zo zeleno-žltej, na bordovú. Pri zatrepaní so zrelým plodom jadierka v jaderníku hrkajú. Jadierka sú bielo pruhované.

Zber plodov sa realizuje od konca septembra. Konzumne dozrievajú v priebehu októbra až prvej polovice novembra. Pri vhodnom uskladnení vydržia do februára. Úroda je hojná a pravidelná (aj keď v niektorí autori uvádzajú, že je striedavá). Minimálne pri nájdenom jedinci v Malých Karpatoch je pravidelná.

Strom rastie v mladosti intenzívne, dorastá do výšky cca 6 – 8 metrov a má guľovitú, široko-rozvetvenú, riedku a ovisnutú korunu. Plodiť začína v 5 – 8 roku po vysadení. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto dobre, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň. Je nenáročný na pestovanie. Uprednostňuje však slnečnú, až polotienistú polohu, ktorá je chránená pred vetrom a vyššiu vlhkosť pôdy. Jabloň je citlivá na rez. Z uvedeného dôvodu vyžaduje sporadický redukčný rez.

Pre prípad, že vás táto odroda zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Jablká sa používajú sa na priamu konzumáciu, ale tiež na sušenie, varenie a zaváranie.

V prípade, že ešte stále váhate, pridávam aj výhody a nevýhody pestovania. Medzi výhody ktoré vás možno presvedčia patrí:

  • vysoká mrazuvzdornosť v dreve a aj kvete (vraj znesie aj – 33°C)
  • vysoká odolnosť voči monilióze, múčnatke a rakovine
  • nevädne a nehnije
  • dobrý opeľovač
  • vynikajúca chuť

Tak ako väčšina ovocných stromov aj Malinové Holovouské má svoje mínusy. Medzi tie patrí:

  • náchylnosť na chrastavitosť
  • vysoká opadávosť

Ak si chcete zasadiť Malinové Holovouské, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrými opeľovačmi sú: Baumannová reneta, Hamersteinovo, Matkino, Ontário, Panenské české, Parména zlatá zimná atď.

Zasadením jablone, alebo akéhokoľvek iného ovocného stromu sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.

(JS)

SK