AVE CRUX SPES UNICA
V týchto dňoch si pripomíname Slovenské národné povstanie a je príznačné, že práve v tieto dni sme dokončili aj obnovu tzv. Bieleho kríža.
Reč je o kríži, ktorý bol prvý krát osadený krátko po skončení II. svetovej vojny. Odvtedy bol nespočetne krát opravovaný, znovu osádzaný, či novo vyrobený.
V prípade Bieleho kríža nejde len o náboženský symbol, aj keď ten je prvoradý. Symbolicky pripomína mnohé kríže, ktoré Horné Orešany zažili.
Na začiatku bolo potrebné nezabudnúť na tragické udalosti späté s vojnou a na jej obete. Dnes ho môžeme na základe boja o jeho existenciu v čase totality vnímať aj ako symbol odporu voči bývalému režimu.
Tento kríž je zároveň mementom, ktoré nám pripomína aj ďalšie temné stránky z dejín obce Horné Orešany. Ak spomíname na II. svetovú vojnu, tak sú to deportácie židovských rodín (Erdešiových a Dušinských), s čím úzko súvisia aj gardisti a ich pôsobenie v obci.
Kríž, to sú i Huncokári, ktorí boli na základe kolektívnej viny podľa Benešových dekrétov vysťahovaní do Nemecka a ešte predtým na sklonku vojny viacerí popravení.
A ak si pripomíname zverstvá II. svetovej vojny, nesmieme zabudnúť ani na tie, ktoré napáchali vojaci 2. Ukrajinského frontu Červenej armády, ktorá oslobodila obec. Nie všetko je pozlátko, s oslobodením bolo spojené aj rabovanie, ničenie, či znásilňovanie.
Kríž tiež pripomína osudy spasiteliek – Kongregácie dcér Božského Spasiteľa, ktorých kláštor bol za bývalého režimu zlikvidovaný a sestričky násilne odvlečené. Svoju činnosť v obci už nikdy neobnovili.
Miesto, na ktorom kríž stojí, evokuje i dvojitú trpkosť časti Hornoorešancov. Za bývalého režimu im znárodnili poľnohospodársku pôdu, vinice, sady, pasienky, techniku, nehnuteľnosti. Po roku 1989 im síce majetky vrátili, ale už nik nenahradil zničenú a opotrebovanú techniku, či schátrané nehnuteľnosti. Množstvo svojich pozemkov, už majitelia vôbec nemôžu obrábať, lebo sa z nich stali lesy, či chránené územia.
Toto všetko sú bolestivé zárezy na Hornoorešanskom Bielom kríži.
Vráťme sa však na úvod. Aktuálne posledný kríž už dožíval a nebolo to len o estetike olupujúcej sa farby. Drevo zabetónované v zemi pomalým tempom odhnívalo. Práve to bol posledný impulz, ktorý nás naštartoval k rozhodnutiu, že je čas na výmenu.
Keďže sa kríž nachádza v bývalom sade, ktorý je dnes súčasťou CHKO Malé Karpaty, bolo potrebné získať povolenie. Preto sme oslovili vlastníkov a po získaní ich písomného súhlasu sme sa obrátili na Okresný úrad v Trnave, Odbor starostlivosti o životné prostredie. Po získaní povolenia sme ešte ohlásili drobnú stavbu na Obecný úrad. Je neuveriteľné, že táto časť príprav nám zabrala takmer 9 mesiacov.
Posledným finálnym krokom bola výroba nového kríža z 3 roky sušeného dubového dreva a výroba kovovej pätky, jednak aby sa v budúcnosti kríž ľahšie vymieňal, ale predovšetkým, aby sa predĺžila jeho životnosť. Pod predĺžením si predstavujeme tak 20 – 30 rokov. Samozrejme čas od času cca každých 10 rokov bude potrebné obnoviť špeciálny náter.
Za členov nášho združenia môžem na záver povedať – sme radi, že sme mohli pracovať na obnove tohto pamätníka miestnej histórie.
Obnovený kríž bude 2. septembra o 10,00 h slávnostne odhalený a posvätený. Všetci ste srdečne vítaní. Alebo príďte len tak, kedykoľvek si posedieť, vychutnať si scenériu, pomodliť sa…
Na záver by som rád poďakoval Okresnému centru KDH Trnava za zafinancovanie dreva na nový kríž, stolárovi Štefanovi Žažovi za výrobu kríža, spoločnosti MATOF s.r.o. zo Špačiniec za poskytnutie materiálu na výrobu kovovej pätky na osadenie kríža, Jozefovi Blažovi spolu s otcom J. Blažom st. za jej výrobu a Romanovi Hodulíkovi za prevoz kríža a ostatného materiálu.
Tá hlavná robota (výkopy, betónovanie, demontáž starého kríža, …), rovnako ako aj všetky zvyšné náklady (poplatky, farba, betón, …) bola na pleciach a rukách členov nášho združenia. Preto osobitné poďakovanie patrí všetkým členom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zapojili do obnovy kríža.
PS: Ako už bolo spomenuté, 2. septembra odhaľujeme obnovený Biely kríž. Spolu s Okresným centrom KDH Trnava a Klubom vojenskej histórie Trnavská posádka sa tešíme na spoločné stretnutie.
Informácia pre cezpoľných – súradnice polohy kríža: 48.4669, 17.4312
Zároveň prikladám mapku s jednoduchým návodom ako zvládnuť cestu ku krížu. Od kostola ste pri kríži cca za 20 minút.
(JS)