V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme starú jesennú odrodu jablone nemeckého pôvodu.
HAUPTMANOVO ČERVENÉ
Dnes už veru nie tak bežná odroda. V Malých Karpatoch sa nám ju síce zatiaľ nepodarilo vystopovať fyzicky, ale podarilo sa nám ju nájsť v historických dokumentoch. Vďaka za ovocinárov, ktorí nám zachovali aj písomné záznamy.
Ak ste už na túto jabloň narazili, možno ju poznáte aj pod niektorým s jej ďalších pomenovaní: Roter Hauptmannsapfel, Roter Weihnachtsapfel, Hauptmannsapfel, Roter Hauptmann, Hauptman’s, Hauptman’s red, Red Rooster Hauptmann, Red Rooster Hauptmannsapfel, Red Rooster Hauptmann’s Apfel, Blutapfel, Brautapfel, Fürstenblut, Kirschapfel atď.
Pri tejto odrode sa uvádza, že pochádza z Nemecka a pestovala sa už v 1 pol. 19. storočia. Ako miesto pôvodu sa uvádza Müsterland, resp. Sasko.
Plodí stredné až veľké plody, plocho guľovitého tvaru a mierne rebrované s váhou až od 200 do 500 g. Plody sa vyznačujú jemnou, veľmi šťavnatou a krehkou dužinou s vynikajúcou sladko-kyslou až kyslou chuťou, bez výraznej arómy. Farba dužiny je žlto-zelená až žlto-biela. Šupka je tuhá, lesklá a hladká. Počas dozrievania mení farbu zo zelenej, na zeleno-žltú až žltú. Na slnečnej strane býva červené líčko, často pruhované, ktoré zvykne pokrývať väčšinu plodu. Na povrchu sú výrazné bledé lenticely a rebrovanie.
Zber plodov sa realizuje od začiatku septembra do začiatku októbra. Konzumne dozrievajú v priebehu októbra a pri vhodnom uskladnení vydržia do novembra až decembra (do Vianoc asi preto Roter Weihnachtsapfel) . Úroda je hojná a pravidelná (aj keď v niektorí zahraniční autori uvádzajú, že je striedavá).
Strom dorastá do výšky cca 6 – 7 metrov a má širokú, mohutnú, guľovitú korunu. Plodiť začína veľmi skoro už v 4 – 5 roku po vysadení. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto dobre, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň. Je nenáročný na pestovanie. Uprednostňuje však slnečné a pred vetrom chránené polohy. Vyžaduje sporadický redukčný rez.
Pre prípad, že vás táto odroda zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Jablká sa používajú sa na priamu konzumáciu, ale tiež na sušenie, varenie, pečenie, muštovanie a zaváranie.
V prípade, že ešte stále váhate, pridávam aj výhody a nevýhody pestovania. Medzi výhody ktoré vás možno presvedčia patrí:
- vhodná do vysokých nadmorských výšok
- vysoká mrazuvzdornosť
Tak ako väčšina ovocných stromov aj Hauptmanovo červené má svoje mínusy. Medzi tie patrí:
- zlý opeľovač
- vysoká náchylnosť na chrastavitosť a moniliózu
- stredná náchylnosť na múčnatku
- citlivá na otlak plodov (nevhodné na prepravu)
Ak si chcete zasadiť Hauptmanovo červené, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrým opeľovačom sú: Ontário, Ingrid Marie, Croncelské, James Grieve atď.
Zasadením jablone, alebo akéhokoľvek iného ovocného stromu sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)