Čas plynie a mnohé sa mení. Niečo k lepšiemu a niečo k horšiemu. Ľudia si vždy nejak „zvyknú“, rezignujú. A kto si „nezvyká“, ten je „divný“, jednoduché vysvetlenie…
Za posledné roky sme si zvykli na elektrické varhany. Pôvodný organ z firmy „Továrna na varhany a harmónia Ján Tuček – Kutná Hora“ prakticky stíchol.
Dnes je to presne 75 rokov od uvedenia organu do prevádzky. Čo tomu však predchádzalo? Z dobových záznamov sa dozvedáme, že už od 20. rokov bolo potrebné organ pravidelne a často nákladne opravovať. Preto sa už pred začiatkom 2. sv. vojny začalo nahlas uvažovať o komplexnej oprave, resp. zakúpením úplne nového organu. Prišla vojna a ani jeden plán sa nezrealizoval. Vlastne predsa len jeden. Uskutočnila sa zbierka a jej výťažok sa vložil do Úverového družstva.
Po skončení 2. svetovej vojny bola obnova organu vyčíslená, ako natoľko nákladná, že sa farská obec rozhodla pristúpiť k úplnej výmene za nový.
Oslovených bolo v tejto súvislosti niekoľko výrobcov. Z doručených ponúk bola ako úspešná vybraná ponuka od rodinnej spoločnosti „Ján Tuček – Kutná Hora, továrna na varhany a harmónia“. V svojej dobe išlo o najväčšiu spoločnosť na výrobu organov v ČSR. K jej najvýznamnejším prácam patrili organy v chráme sv. Barbory v Kutnej Hore, v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe a v kostole sv. Jakuba v Prahe.
Od momentu výberu dodávateľa (1945), cez výrobu, dodanie až po sprevádzkovanie (1948) prešli 3 roky. Na začiatku bola dohodnutá suma vo výške 228.000 Kčs.
Pri zadaní objednávky preto v roku 1945 zaplatila farská obec zálohu 91.720 Kčs. Tie pochádzali z už spomenutého viazaného vkladu z Fondu pre obnovu organu z Úverového družstva v Horných Orešanoch. Zvyšok sumy mal byť zaplatený po dodaní a sprevádzkovaní organu. Z dôvodu dodatočných požiadaviek zo strany farskej obce sa cena do roku 1947 zdvihla na 277.469 Kčs. Ani táto cena však nebola konečná. Prišiel februárový prevrat roku 1948 a cena bola znova navýšená. Tentokrát na sumu 323.000 Kčs.
Hotový organ bol dodaný, osadený a sprevádzkovaný v letných mesiacoch roka 1948 a počas obecných hodov 12.9.1948 sa uskutočnila jeho slávnostná vysviacka.
Následne bola vyplatená dodávateľovi zvyšná časť dohodnutej sumy. Na tú sumou 100.000 Kčs prispela obec, 35.000 Kčs získala farská obec za predaj starého a poškodeného organu do Giraltoviec, sumou 51.280 Kčs prispeli farníci a na zvyšných 45.000 Kčs si zobrala farská obec pôžičku od občana obce.
A čo sa stalo s pôvodným organom? V Giraltovciach sa dlho neohrial. V 70. rokoch ho vymenili za nový organ, zhodou okolností tiež z dielne v Kutnej Hore. Kde skončil ten hornoorešanský, už dnes nevedia povedať.
Pri zadávaní objednávky poskytol výrobca tri návrhy. Spomedzi nich bol vybraný variant C, hoci variant A (na obrázku) by oveľa viac dotvoril barokový interiér kostola, pričom ani monumentálny variant B nebol na zahodenie. Ale koniec koncov je to vlastne úplne jedno. Takto chátra ten najlacnejší variant. Treba len dúfať, že to nie je na večné časy.
(JS)