Výstavy starých odrôd máme za sebou. Sezóna zberu a identifikácie sa nám pomalým tempom končí. Radi by sme sa preto s vami podelili o odrody, ktoré sme v roku 2024 zmapovali v Malokarpatskom regióne. Ako prvú vám predstavíme veľmi trvácnu zimnú odrodu ŽELEZNÉ.
Ak ste už na túto výnimočnú jabloň narazili, možno ju poznáte pod niektorým s jej ďalších pomenovaní: Roter Eiserapfel, Rouge Rayée, Durable Trois Ans, Eiser rouge, Braunsilien, Eiser, Eiser Rote, Groszówka, Groszkówka, Jeptiška, Pomme Eiser Roug, Paradies-Apfel, Rouge rayée, Duracinum Latum, Waldense, Rahm-Apfel, Schornsteinfeger, Klosterapfel, Roter Bach, Roter drei Jahre dauernder, Streiflis, Mohrenkopf, Krasnii jelesniak, Krasnoe Aizera, Zelezniac, Eiser rosu, Fier rosu a ďalšie.
Ide o veľmi starú odrodu. Prvý krát sa spomína v Nemecku v 16. storočí. Dodnes sa však vedú spory o jej skutočnom pôvode.
Plodí stredne veľké až veľké plody (7 – 8 cm) kužeľovitého alebo splošteného tvaru, ktoré sú mierne rebrované pri kalichu. Šupka je tuhá, lesklá, hladká, mastná, na boku matná, zelená, neskôr žltozelená, na slnečnej strane červenohnedá až červená, prípadne žíhaná s výraznými bielymi lenticelami.
Plody sa vyznačujú stredne tuhou, veľmi šťavnatou, sladko-kyslou, chrumkavou, neskôr mäkkou dužinou. Tá je najprv zeleno-biela a neskôr žltkastá. Plody sa zbierajú od začiatku októbra. Konzumne dozrievajú v decembri až v prvej polovici januára. Vhodne uskladnené vydržia až do augusta. Niekde sa uvádza, že pri vhodnom skladovaní vydržia až do ďalšieho augusta (cca 22 mesiacov). Úroda je pravidelná.
Strom dorastá do výšky cca 8 metrov a má mohutnú, širokú, plocho-guľovitú korunu. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto dobre, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň. Je nenáročný na pestovanie. Zle však toleruje teplé polohy. Uprednostňuje vlhkú, výživnú, nie však premočenú pôdu.
Jej výskyt v Malých Karpatoch, ak nepočítame historické písomné záznamy, je k dnešnému dňu zaznamenaný len na jedinej lokalite.
Ak vás táto odroda zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Plody majú univerzálne využitie. Je možné ich použiť na sušenie, zaváranie, výrobu džemu, skladovanie, a predovšetkým na priamu konzumáciu.
V prípade, že ešte stále váhate, pridávam aj výhody a nevýhody pestovania. Prečo pestovať Železné? Medzi výhody ktoré vás možno presvedčia patrí:
- silne odolná voči mrazom, a to aj v kvete,
- dlhá trvanlivosť, nevedne a nehnije
- plody dobre držia na konári
- dobre znáša prepravu a odoláva otlakom
Tak ako väčšina ovocných stromov aj Železné má svoje mínusy. Nevýhodou je:
- neskorý začiatok rodivosti (v 10 až 12 roku po vysadení)
- zle opeľovaná odroda
- slabá odolnosť voči chrastavitosti
Ak si chcete zasadiť Železné, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrými opeľovačmi pre železné sú: Ananásová reneta, Coxová reneta, Ontário, Perména zlatá, Zuccalmagliova reneta.
Zasadením jablone, alebo akéhokoľvek iného ovocného stromu sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)