Ďalšou výnimočnou odrodou pestovanou v Malokarpatskom regióne je hruška, o ktorej sú miestny presvedčení, že je to jablko. Do značnej miery tomu napomáha atypický sploštený a výrazne rebrovaný, až hrboľatý vzhľad. Touto jedinečnou odrodou je
Zimná odroda hrušiek, s ktorou sa môžete stretnúť aj pod názvom: Olivier de Serres. Táto hruška bola vypestované okolo roku 1860 vo Francúzsku v ovocnej škôlke Boisbunelových v Rouenu (vypestovaná zo semien hrušky Fortunée d’Angers).
V Malých Karpatoch sme k dnešnému dňu narazili len na jeden strom tejto odrody.
Plodí stredne až veľké plody asymetricky hrboľaté, sploštené (tzv. bergamotový tvar), viac sa podobajú jablku a sú enormne ťažké 250 – 350 g. Dužina je bielo-žltá až zelenkavá, pevná, veľmi šťavnatá, sladko-kyslá, výrazne aromatická a korenistá. Šupka je pevná, tvrdá, lesklá. Počas dozrievania mení farbu zo zelenej na zlatožltú až žlto-hrdzavú. Na slnečnej strane má niekedy červené líčko. Na povrchu sú výrazné lenticely hrdzavej farby a smerom k stopke je povrch často kožovitý.
Jablká sa zbierajú od začiatku októbra, ale konzumne dozrievajú v novembri. Uskladnené bez straty chuti vydržia do konca februára až marca.
Strom má mohutnú, pyramídovú, hustú korunu a dorastá do výšky 6 – 8 metrov.
V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto, že dobre znáša podmienky do nadmorskej výšky do cca 550 m.n.m. Je nenáročný na klimatické a pôdne podmienky. Uprednostňuje však slnečnú polohu. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň, pričom hlavne v mladosti vyžaduje občasný redukčný rez, neskôr len udržiavací.
Plody je možné použiť na priamu konzumáciu, zaváranie, sušenie, výrobu vína a destilátov.
Samozrejme sú aj odrody s dlhšou trvácnosťou, väčším leskom, väčšie, či s inou vlastnosťou, ktorú uprednostňujete. Kto však obľubuje výraznú korenistú chuť, tuhú šupku a dužinu, nájde aj v tejto odrode zaľúbenie.
Prečo by som teda odporučil pestovanie Serreskej bergamotky? Výhodou je:
– bohatý a pravidelný výnos
– je dobrý opeľovač
– vysoká odolnosť voči mrazu v dreve a aj kvete
– vhodná na prepravu – odoláva otlakom
Medzi hlavné nevýhody patrí:
– citlivá na vietor a preto sa nehodí do alejí a stromoradí
– citlivá na chrastavosť
– skoro odtrhnuté plody nedozrejú
Ak si chcete zasadiť túto vynikajúcu zimnú odrodu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrým opeľovačom pre túto odrodu sú: Hardyho maslovka, Clappová, Konferencia, Napoleonová maslovka. Strom začína plodiť v 5 až v 8 roku.
V minulosti bolo množenie a pestovanie Sereskej bergamotky bez povolenia zakázané.
(JS)