V rámci seriálu o Malokarpatských ovocných stromoch, resp. starých odrodách ako ďalšiu predstavujeme starú pravdepodobne francúzsku hrušku, ktorej názov v našom prostredí je odvodený od sviatku patrónky huncokárov Márie Magdalény.(22.7.), kedy zhruba jej plody dozrievajú.
Dnes už veru nie tak bežná odroda. Cez to všetko sme na ňu narazili a veru nie na mladý strom, ale hneď viac než 200 ročný. Nie však na huncokárskej lokalite.
Je možné, že o tejto hruške počujete prvý krát. Možno ju však poznáte pod názvom zaužívaným v zahraničí: Grüne Sommermagdalene, Magdaleine, La Poire Magdelaine, Carmeliter Citronen Birne, Citron des Carmes, Citron Musque, De la Madeleine, Deutsche Langstielige Weiss Birne, Early Madelaine, Erntebirne, Franche Kaiserin, Glasbirne, Große frühe Jacobi Birne, Grüne Jakobsbirne, Grüne Magdalene, Imperatrice, Keizerin, Madeleine, Madeleine au Citron des Carmes, Sainte Madelaine, Sommer-Ambrette, Troumpo-Cossaire, Winiowka Francuska, Małgorzatka Carmeliter a iné.
Ide o veľmi starú odrodu, ktorá pravdepodobne vznikla vo Francúzsku začiatkom 17. storočia. Plodí malé až stredné plody (5 – 7 cm) kužeľovitého tvaru so zeleno-bielou dužinou. Šupka počas dozrievania mení farbu zo svetlozelenej až do červeno-hnedej farby. Povrch je posiaty bledo-hrdzavými lenticelami. Stopka je výrazne dlhá, často aj viac ako 50% veľkosti plodu. Ovocie predčasne neopadáva a dobre sa drží na strome.
Plody sú na prvý pohľad nie príliš atraktívne. Sú malé a nie príliš atraktívnej farby. Sú však šťavnaté, majú mäkkú a jemnú dužinu a prenikavo korenisto-citrónovo voňajú. Kto sa odhodlá ich ochutnať, neľutuje.
Hrušky je vhodné oberať cca 5 – 10 dní pred ich dozretím. Podobne ako už odprezentovaná hruška Krvavka, aj Magdalénka má striedavú rodivosť. Síce prináša úrodu každý rok, ale každý druhý rok je úroda bohatšia.
Strom je vysoký, s mohutnou korunou a čiastočne previsnutými konármi. Ide o odrodu nevhodnú na líniovú výsadbu.
Odroda je nenáročná na pestovanie. Uprednostňuje slnečné stanovisko a teplejšie južné polohy chránené pred vetrom a piesočno-hlinitú pôdu. Vyhovuje jej hlinitá, dobre priepustná a humózna pôda.
Jej výskyt je dnes v Malých Karpatoch zriedkavý. K dnešnému dňu bol zaznamenaný len na jednej lokalite. Konkrétne viac ako 200 ročný strom, ktorý si rodina ochraňuje ako rodinné dedičstvo.
Ak vás Magdalénka zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Ide o skorú odrodu a aj jej využitie je preto dosť obmedzené. Používa sa na sušenie, ale predovšetkým na priamu konzumáciu.
Medzi výhody tejto odrody patrí:
- vysoká odolnosť voči mrazu
- vysoká odolnosť voči chorobám
- plody predčasne neopadávajú
- vysoká plodivosť (čím vyšší vek tým vyššia)
- rýchlo sa regeneruje v prípade ochorenia či mechanického poškodenia
Nevýhodou je:
- nevhodnosť na dlhodobé skladovanie
- striedavá rodivosť
Ak si chcete zasadiť Magdalénku, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde máte dosť miesta pre tento robustný strom a kde bude chránený pred vetrom.
Jej zasadením sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám. Taká hruška totiž rastie a prináša plody aj viac ako 200 rokov.
(JS)