PRINC ALBERT

PRINC ALBERT

Rok 2024 bol pre nás neskutočne úspešný. Podarilo sa nám zabezpečiť pomologickú identifikáciu niekoľko desiatok jabloní a hrušiek, ktoré sme našli rásť v Malokarpatskom regióne.

Ako prvý z tohtoročných úlovkov vám v rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, predstavujeme starú zimnú odrodu jablone anglického pôvodu.

A veru nie tak bežnú odrodu. Teda aspoň v Malých Karpatoch sa nám podarilo nájsť zatiaľ len jeden strom tejto odrody. 

Ak ste už na túto jabloň narazili, možno ju poznáte aj pod niektorým s jej ďalších pomenovaní: Albertovo, Lane Prince Albert, Lane’s, Lane’s Albert, Perkin’s, Prince Albert, Profit, Victoria & Albert, Albert Lanskii, Prince Albert de Lane, Herbstapfel Lanes Prinz Albert atď.

Pri tejto odrode sa uvádza, že pochádza z Anglicka a vznikla začiatkom 19. stor. ako kríženec odrôd Russet Nonpareil a Wellingtonovej Renety. Vypestoval ju Thomas Squire, záhradník v Berkhamstede, Hertfordshire. Pomenovaná bola po princovi Albertovi manželovi kráľovnej Viktórie..

Plodí stredné až veľké plody, guľovitého alebo kužeľovitého tvaru, ktoré sú mierne rebrované s váhou až od 200 do 280 g. Plody sa vyznačujú jemnou, veľmi šťavnatou a krehkou dužinou s ostro-kyslou chuťou. Farba dužiny je biela až jemne nezelenala. Šupka je tuhá, lesklá, hladká, jemne klzká a osrienená. Počas dozrievania mení farbu zo zeleno-žltej, na žltú. Na slnečnej strane býva červené melírované líčko, sporadicky červená pokrýva celý povrch. Na povrchu sú výrazné bledé lenticely.

Zber plodov sa realizuje od začiatku septembra. Konzumne dozrievajú v priebehu decembra až januára a pri vhodnom uskladnení vydržia do marca. Úroda je hojná a pravidelná (aj keď v niektorí autori uvádzajú, že je striedavá).

Strom rastie stredne intenzívne, dorastá do výšky cca 6 – 8 metrov a má široko-rozvetvenú korunu. Plodiť začína veľmi skoro už v 3 – 5 roku po vysadení. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto dobre, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň. Je nenáročný na pestovanie. Uprednostňuje však slnečnú, až polotienistú polohu, ktorá je chránená pred vetrom. Vyžaduje sporadický redukčný rez.

Pre prípad, že vás táto odroda zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Jablká sa používajú sa na priamu konzumáciu, ale tiež na sušenie, varenie, pečenie, zaváranie a na cider.

V prípade, že ešte stále váhate, pridávam aj výhody a nevýhody pestovania. Medzi výhody ktoré vás možno presvedčia patrí:

  • vhodná do vysokých nadmorských výšok
  • vysoká mrazuvzdornosť v dreve a aj kvete
  • vysoko úrodná
  • vysoká odolnosť proti vädnutiu
  • dobrý opeľovač
  • vysoká odolnosť voči chrastavitosti, monilióze a rakovine

Tak ako väčšina ovocných stromov aj Princ Albert má svoje mínusy. Medzi tie patrí:

  • nevýrazná chuť
  • stredná odolnosť voči múčnatke

Ak si chcete zasadiť Princa Alberta, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatok novembra.

Dobrým opeľovačom sú: Baumannová reneta, Coxová reneta, Priesvitné letné atď.

Zasadením jablone, alebo akéhokoľvek iného ovocného stromu sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.

(JS)

#MaleKarpaty #OvocnededicstvoMalychKarpat #Stareodrody #OberNussdorf #princalbert #jablon #apple #apfel

SK