Ekológia je momentálne v kurze. Príroda nám dáva pocítiť, že si nenechá so sebou zahrávať. Klimatické zmeny sú nepríjemný fakt.
Poviete si, čo ja s tým narobím? Má zmysel moja kvapka v mori? Samozrejme, more tvoria samé kvapky a každá má zmysel.
Naše občianske združenie prispieva svojim malým dielom už niekoľko rokov. Kdesi v začiatkoch prišli naši zakladajúci členovia s impulzom vytvorenia parku na Lázni prostredníctvom participatívneho rozpočtu TTSK. Keďže projekt bolo potrebné realizovať pod hlavičkou existujúceho subjektu, oslovili sme v procese realizácie OZ Lomoz. Pri tomto projekte sme zistili, že podobných vízií máme viac a chceme ich pretavovať do skutočnosti, čo dalo podnet k založeniu občianskeho združenia Ober Nussdorf v roku 2020.
Ešte pred vznikom OZ sme v roku 2020 pod hlavičkou MO SZZ odštartovali projekt Zelenej aleje, ktorú sme neskôr pomenovali Alejou sv. Benedikta. Spontánne sa k nám pridávali ďalší členovia, ktorých nadchla myšlienka pretvárať svoj životný priestor. Našim členom a aktivistom sme neponúkali nič okrem nadšenia – a poctivej driny. Keď sa dnes obzrieme, vidíme za sebou hodiny a hodiny práce i vzájomného zdieľania. A vyše 120 zakorenených prosperujúcich stromov, o ktoré sa vytrvalo a s láskou staráme. Bláznovstvo pre tých, ktorí si mysleli, že Alej je cestou k politickému kapitálu.
Pri obnove remíz sme sa naučili mnoho o vodozádržných a protieróznych opatreniach, ktorých potenciál je potrebné ešte stále naplniť. Všetci si pamätáme horúce suché leto a sme realisti aj ohľadom budúcnosti.
Objavili sme i ďalší skrytý poklad – staré odrody dlhovekých ovocných stromov. Súbežne s obnovou a tvorbou plodotvorných remíz a alejí po dobu troch rokov objavujeme, identifikujeme a zachraňujeme genofond starých odolných ovocných stromov. Iniciovali sme vyhlásenie chránených stromov, viacerým stromom sme zabezpečili odborný arboristický orez.
Údržbu trávnatých plôch v aleji realizujeme ekologickým prírode blízkym spôsobom. V oblasti ochrany biotopov chránených území sa dlhodobo zasadzujeme za elimináciu motorovej dopravy na lesnej ceste poza priehradu, ktorá je súčasťou CHKO.
Alej nie sú len stromy, ale aj živočíchy. Myslíme i na ne. Osadili sme niekoľko búdiek pre spevavcov a pre kolónie netopierov.
Možno si pomyslíte, nadšenie je pekné, ale všetko i niečo stojí. Prostriedky získavame vytrvalým uchádzaním sa o granty a dotácie. Zatiaľ „sa zelení“.
Toľko našich pár kvapiek… Iste, možno nie každý má chuť tráviť čas niekde v aleji alebo hľadať staré stromy. Niekomu stačí jeho vlastná záhradka. Áno, aj vy môžete prispieť a ešte ako!
Ako konkrétne? Skúste si napríklad predstaviť, že si na jedlo nastriekate Biolit… Šialená predstava, že? Áno, rovnako šialená, ako striekať v záhrade pesticídy a myslieť si, že po nejakej dobe sa to vyparí… Kam asi? Do nejakej čiernej diery? Alebo do pôdy, vody, vzduchu, ktorý dýchame? Jestvuje celý rad možností, ako vypestovať odolnú a zdravú úrodu bez použitia jedov. Stačí len chcieť a hľadať spôsob, ako na to.
Alebo taký krásny trávnik bez púpav? No, ak ju tam nechcete, môžete ju vytrhať manuálne. Herbicídy škodia nielen ľudom, ale aj včelám… Bez včiel úroda nebude a ten pekný trávnik postriekaný Roundupom nás nezachráni. Taký trávnik je jednoducho cynizmus. Napokon, púpava je pekná – a liečivá zároveň.
Zadržiavanie dažďovej vody je ďalší „malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo“. Okrem samotného zberu vody do nádob má význam i nevydláždená, nespevnená plocha, ktorá umožňuje vsakovanie vody zeme.
Mohli by sme ešte hovoriť o minimalizácii tvorby odpadu, o jeho efektívnom spracovaní, o minimalizácii dopravy, rešpektovaní chránených území… ale viete, na čom záleží najviac? Na vás, na nás, každom z nás, na našich postojoch, na vnútornom nastavení. Na tom, čo nikto až tak nevidí, čo sa ale prejavuje na našich skutkoch.
Deň Zeme nie je záležitosť jedného dňa. Nie je to móda ani marketing, nie je to len povrchné a atraktívne „niečo“. Jeho zmysel spočíva v tom, aby sme sa zamysleli a začali veci robiť inak, ako doteraz. Aby sme si jednoducho prestali píliť konár pod sebou. Je podnetom k systematickému a dlhodobému konaniu. Dokážeme to?
(JS&ZS)